فرآورده های خرما

توجه خاص به كميت و كيفيت تغذيه يك نوع سرمايه گذاري است كه بازده بسيار ارزشمند را براي همگان بخصوص كودكان فراهم مي كند . اگر كودك با تغذيه مناسب و درست تمام منابع حياتي را در قالب غذاها و ميان وعده هاي سالم دريافت كند ، اولاً كودك در روند رشد و نمو به حداكثر ظرفيتي كه ژنتيك تعيين كرده دست پيدا مي كند و ثانياً به موازات افزايش قد به رشد مغزي و گسترش انديشه او منجر مي شود كه به او توانايي ها را مي دهد كه قادر به كسب مهارتها و در نتيجه منجر به موفقيت آينده او در فعاليت هاي اقتصادي ،‌اجتماعي مي شود.

براي تغذيه سالم سه كلمه را بايد به خاطر سپرد : ترتيب ، تنوع ، تناسب

*ترتيب : يعني از مواد موجود در پايين هرم تغذيه بايد بيشتر مصرف كرد . پس از غذاي اصلي بايد نان ، برنج ، ماكاروني ، ميوه و سبزي باشد ،‌ قند و چربي كمتر از همه مصرف شود.

*تنوع : يعني از همه مواد موجود در هرم تغذيه بايد مصرف شود و غذا متنوع باشد و هيچ يك از طبقات هرم حذف نشود.

*تناسب : يعني تغذيه بايد با سن وشرايط جسمي و فعاليت بدني فرد متناسب باشد.

در ميان انواع مواد غذايي در هرم تغذيه ، آنچه در كشور ما نسبت به وضعيت جهاني بيشتر مصرف مي شود. قند و شكر سفيد است ، امار نشان مي دهد كه هر ايراني به طور متوسط سالانه 30كيلوگرم قند و شكر مصرف مي كند كه از ميانگين جهاني كه حدود 20كيلو گرم بمراتب بيشتر مي باشد ميزان مطلوب مصرف قند و شكر طبق مطالعات سازمان جهاني بهداشت حداقل بايد به كمتر از 15 كيلوگرم در سال برسد.

دلايل علمي زيادي وجود دارد كه اثرات مضرات مصرف زياد قند و شكر را بر سلامت انسان نشان مي دهد بسياري از اين شواهد علمي اثبات شده هستند و ترديدي درباره آنها وجود ندارد.

موارد ذيل فهرستي از اثرات ناخوشايند مصرف زياد قند و شكر سفيد ( قند ساكاروز ) بر سلامت انسان است.

 • دستگاه ايمني بدن را تضعيف مي كند.
 • قند خون را بالا مي برد و در نتيجه در ابتلا به بيماري ديابت موثر است.
 • خطر بيماري قلبي را افزايش مي دهد.
 • تري گليسيريد و كلسترول بد خون ( LDL) و كل كسترول را افزايش داده و باعث كاهش كلسترول خوب خون ( HDL) مي گردد.
 • باعث ابتلا به چاقي مي گردد.
 • در جذب كلسيم و منيزيم تداخل ايجاد مي كند .
 • موجب پوسيدگي دندانها مي شود.
 • در ايجاد پوكي استخوانها نقش دارند.
 • احتمال چسبندگي پلاكتها خون به يكديگر را بالا مي برد
 • سرعت تشكيل راديكالهاي آزاد در خون را افزايش مي دهد.
 • با احتمال افزايش فشار خون ارتباط جدي دارد.

 

از ميان اقشار سني ، كودكان و نوجوانان بدليل تمايل به شيريني ، مصرف نوشابه ها وآب ميوه ها و انواع تنقلات ،‌بيشترين قند و شكر را مصرف مي كنند و بيشتراز بقيه در معرض آسيب هاي ناشي از مضرات قند و شكر سفيد قرار دارند و اين موضوع مي تواند در امر تغذيه اين گرروه سني تاثيرات دراز مدتي داشته باشد.

با وجود تمام اين مسائل ، بدن انسان نيازمند مواد قندي است و شيريني يكي از خوشايند ترين

طعم هاي مورد علاقه همگان است . به نظر مي رسد يكي از بهترين گزينه ها كه هم سالم است و هم پاسخگوي نيازها و سليقه ها باشد استفاده از قندهاي طبيعي ميوه ( فروكتوز و گلوكز ) است .

قندهاي طبيعي ميوه از جمله قند خرما حاوي قندهاي طبيعي ميوه يعني فروكتوز و گلوكز است كه بدون هيچگونه مواد افزودني و نگهدارنده بعنوان شيرين كننده به تنهايي و يا بصورت مكمل قابل استفاده  مي باشند. اين نوع  قند با    تامين    انرژي مورد  نياز  بدن با  شاخص قند خون ( Glycemic Index ) پائين فاقد هر گونه مضرات قند و شكر سفيد ( ساكاروز ) است و مي تواند هر گونه نياز به مواد شيرين كننده در انواع مواد غذايي ، چاي ، قهوه ، شربت ، نوشابه و انواع آب ميوه را پاسخ دهد . قند خرما و شهد خرما مي توانند بعنوان بهترين مكمل ، شير را بطور كامل غني سازد .استفاده از شهد خرما و قند خرما بخصوص جهت كودكان دانش آموزان به صورت مستمر ، سلامتي جسمي و فكري آنان را تضمين مي كند.

فارسی

English